פחד מרעשים חזקים – יש דבר כזה

כל מי שאי פעם גידל כלב ויצא איתו לטיול מכיר את הרגע הזה, שבו משאית זבל חולפת בדרך או לחלופין, כאשר הזיקוקים ביום העצמאות מרעישים באופן מחריד. הראשון שמגיב הוא הכלב, שנבהל ונובח בתגובה לקול העוצמתי הזה. אלא שלא רק כלבים נבהלים מהרעשים החזקים. אז נכון, אנחנו כבר רגילים לזיקוקים אבל זה לא אומר שרבים מאיתנו לא מתמודדים עם חרדה קשה מפני רעשים דומים.

מתי הפחד יגיע לידי ביטוי?

פחד מרעשים חזקים בא לידי ביטוי בעיקר כשאנחנו נמצאים בסיטואציה שבה קולות של פיצוצים נשמעים לנו לא מאוד טבעיים או הגיוניים, או כשהם מפתיעים אותנו. זיקוקים הם רק דוגמה אחת, כמובן. צפצוף חזק מאוד, קול של פיצוץ שנשמע מרחוק או צליל שנשמע כמו ירייה של אקדח. כל אחד מאלה הוא מלחיץ ומבהיל כשלעצמו. אנשים רבים יעידו שהפחד הזה קשור לטראומה מהעבר. לדוגמה, מי שעבר תאונת דרכים, נקלע לזירת פיגוע טרור או היה עד לתקרית קשה אחרת עשוי להפגין רגישות גבוהה לרעשים חזקים שמזכירים קולות נפץ, ירי או התנגשות.

איך מתמודדים עם הפחד?

אחת הדרכים הטובות ביותר להתמודד עם פחד, וזה נכון לגבי כל פחד, היא לחשוף את עצמנו אליו. מי שחושש מחרקים יכול להיחשף אליהם יותר כדי לגלות שהשד לא כל כך נורא. מי שחושש מחתונה יכול להתמודד עם הפחד על ידי חשיפה לשלבים השונים, למשל סיוע לחברים בהכנת הזמנות לחתונה או ליווי חבר קרוב ביום חתונתו. באופן דומה אפשר לנסות ולהסתגל לרעשים חזקים ולנסות להתגבר על ההתניה השלילית שנוצרה, גם אם באופן טבעי ומובן לחלוטין.

מישהו לדבר איתו

באופן טבעי ההמלצה המרכזית היא להיעזר בבעל מקצוע. טיפול רגשי והתנהגותי יכול לעזור מאוד בהתמודדות עם הבעיה. כך תוכלו לזהות מה בדיוק קרה, מתי זה קרה ואיך אפשר לנסות ולשנות את המצב. עם פחד שאינו מפריע לשגרת החיים אפשר אולי להמשיך לחיות, אבל במקרים רבים הפחדים שלנו מנהלים אותנו, ובהחלט אין סיבה שניתן להם להשפיע עלינו או לפגוע באיכות חיינו.