סוגי פחדים ופוביות – כך תזהו זאת

לא מעט גברים ונשים מתמודדים עם פחדים ופוביות, גם אם חלק ניכר אינו מודע לכך שמדובר בפוביה שניתן להתמודד איתה. אלא שלפחדים יש השפעות שונות על התפקוד שלנו, בין אם מדובר על השפעה רגשית, מחשבתית או גופנית. ההשפעה הרגשית מתאפיינת בתחושה מסוימת של שיתוק ושל חוסר אונים, ובעת הזו אנחנו עשויים להרגיש שאיבדנו את השליטה על הנעשה סביבנו ועל הסיטואציה שבה אנחנו פועלים. תחושות שליליות אלו מובילות בתורן לתחושת פחד גדולה יותר, והרגשות הללו יכולים רק להחריף ולהיעשות חזקים הרבה יותר.

 

השפעות הפחד על המחשבה ועל הגוף

בכל הקשור למחשבה, פחדים ופוביות נוטים להשתלט ולעורר בנו דאגות שמקשות עלינו לישון ולתפקד באופן כללי. מחשבות טורדניות, חששות, פחדים וסימנים נוספים של חרדה, כל אלה נגרמים בגלל אותן פוביות ובמקרים קיצוניים יותר אנחנו עשויים להתמודד גם עם התקף חרדה משמעותי יותר. בכל הקשור למאפיינים גופניים, חרדה מובילה למתח פיזיולוגי, לשרירים תפוסים, לדופק מואץ, ללחצים בחזה ולעיתים קרובות גם לכאבי צוואר, למיגרנות ולרעידות בחלקים שונים בגוף. אם אתם מתמודדים עם התופעות הללו מוטב שתעצרו ותכירו בעובדה שהפחד הוא שנמצא כעת בשליטה, וזה הזמן לתפוס פיקוד ולהרגיע את הלחץ.

 

מה עשוי לגרום לחרדות ולפחדים הללו?

הפחדים פוגשים אותנו בצמתים שונים בחיים, ואם הסימפטומים שצוינו כאן רלוונטיים לכם או לאדם אחר הקרוב אליכם, ישנה לרוב סיבה מרכזית שמובילה לכך. למשל, סטודנטים רבים מוצאים שהם סובלים מחרדת בחינות או שהם מודאגים שמא ייכשלו בקורס. הם חוששים שמא לא יבינו את החומר הנלמד או לחלופין, שיתקשו להגיש את כל המטלות ולעבור את הבחינות השונות. מנקודה זו הדרך קצרה אל סימפטומים שכוללים קשיים ריכוז והפרעות שינה במקרה הטוב, ומחשבות טורדניות וסימפטומים פיזיולוגיים במקרים הפחות טובים. אחרים עשויים להתמודד עם קושי הקשור ביצירת זוגיות או בהפיכת קשר זוגי טרי למערכת יחסים רצינית, ויש מי שהפחד שלו ממוקד סיטואציה – חרדת בחינות, התמודדות עם מקומות סגורים, לחץ מפני עמידה מול קהל ועוד.

 

תמיכה מקצועית כפתרון

ללא ספק אחד הפתרונות הטובים ביותר, וככל הנראה המומלץ מכולם, הוא לפנות לייעוץ מקצועי ולתמיכה. איש מקצוע יוכל לעזור לכם לזהות את הנקודות שבהן אתם מתמודדים עם פחדים ופוביות, עם הגורמים המובילים לתחושות הפחד ולסימפטומים השונים, ובעיקר הוא יוכל להציע כלים שונים להתמודדות עם מצבים אלה כדי שתוכלו לחזור לשגרה ולתפקוד תקין.