מה היא חרדת בחינות?

רבים נוטים לחשוב על המושג "חרדת בחינות" כעל תופעה ארעית בלבד, המתרחשת בקרב סטודנטים במהלך לימודי התואר שלהם בלבד. מי שנוקט בעמדה הזו עשוי לחשוב שעם תום הלימודים תיעלם הבעיה כלעומת שבאה והחיים יחזרו לשגרה נטולת חששות, פחדים ומתחים. אלא שחרדת בחינות איננה קשורה לבחינות האקדמיות בלבד ולמעשה נכון יותר להתייחס אליה כאל חרדת ביצועים. במילים אחרות, מי שמתמודד עם חרדה זו חווה סימפטומים פיזיולוגיים ונפשיים לא רק תחת מסגרת של בחינה, אלא גם במצבים אחרים שבהם הוא נדרש להפגין את כישוריו ואת יכולותיו, או כאשר אדם אחר מתבקש לשפוט את ביצועיו ולהעריך אותם.

 

סימפטומים אפשריים לחרדת בחינות

מי שמתמודד עם חרדת בחינות בוודאי יזדהה עם חלק ניכר מהסימפטומים הנפשיים, הפיזיולוגיים, ההתנהגותיים והקוגניטיביים המאפיינים את המצב הזה. התופעות הנפשיות כוללות רגשות של חרדה ואכזבה, כעס, דיכאון, תסכול ואפילו מידה רבה של אפתיות. ברמה הפיזיולוגית מתרחשות תופעות כמו בחילות והקאות, רעידות, הזעת יתר בכל הגוף ובפרט בכפות הידיים, כאבי ראש, נשימה מהירה, סחרחורות, כאבי בטן, דופק מואץ וחסר יכולת לישון. בכל הקשור לסימפטומים התנהגותיים ניתן להצביע על שתי תופעות עיקריות – חוסר שקט מצד אחד, ובצריכה מופרזת של אלכוהול או של סמים. בנוסף לכך ישנן גם תופעות קוגניטיביות כמו חוסר ריכוז, דחיינות, התנהגויות של בריחה והדחקה, ואף בלק-אאוט (שכחה זמנית). אם אתם מזהים תופעות אלו על עצמכם ייתכן שאתם סובלים מחרדת ביצועים אבל הבשורה הטובה שאין זו מחלת חשוכת מרפא, וישנן דרכים טובות להתמודד – ולהתגבר.

 

דרכי התמודדות

מי שסובל מחרדת בחינות יכול להפחית את רמות החרדה שלו בכמה דרכים עיקריות. למשל, אם בחינה או הערכה עומדות בפתח, הקפידו לבצע חזרות וללמוד היטב לקראת המבחן, האודישן או שיחת המשוב. היו מוכנים מבעוד מועד עם שאלות שאתם עשויים להישאל ונושאים שעשויים לעלות. תכננו את הזמן כך שתגיעו אל הסיטואציה כשלפניכם זמן מספק להירגע, לנוח, ולחזור על החומרים הנדרשים לקראת הפגישה או הבחינה. צריכה מוגזמת של קפה גם עלולה להטעות. רבים צורכים קפה בכמויות גדולות מתוך מחשבה שהוא יעזור להם להרגיש ערניים ולתפקד טוב יותר, ומומלץ להימנע גם מסיגריות. אלה עשויים להחריף את התחושות הפיזיולוגיות השליליות, ולא להקל עליהן. זכרו גם שאין המבחן הזה מעיד דבר עליכם, על היכולות שלכם או על האישיות שלכם. גם אם לא הצלחנו למנוע את התחושות השליליות לחלוטין, הפחתה שלהן היא ללא ספק בשורה טובה כשלעצמה!