כך תתמודדו בהצלחה עם פחד במה

לכל אחד ואחת מאיתנו יש פחדים שונים המשפיעים על שגרת חיינו ועל היכולת שלנו לעמוד במשימות שונות. עם זאת, נראה שאחד הפחדים הנפוצים ביותר הוא פחד במה, שרבים מתייחסים אליו כאל פחד מפני ביצועים לפני קהל. החשש הזה איננו בלעדי לעולם המוזיקה או לתחומי האמנות בכלל, אלא הוא רלוונטי במצבים שונים. אנשי עסקים שנדרשים להציג מצגות במהלך פגישות וסטודנטים שצריכים להציג את נושא המחקר שלהם בפני סטודנטים אחרים הם רק דוגמאות חלקיות לשלל המצבים שבהם אנשים עשויים להיתקל בקושי לעמוד מול קהל או להתמודד עם סימפטומים שונים של חרדה כמו הזעת יתר, רעידות או חוסר יכולת לישון. רגע לפני שאתם מחליטים להימנע לחלוטין מכל עמידה מול קהל, בין אם היא במסגרת הלימודים, העבודה או החיים האישיים, חשוב שתדעו שגם על פחד במה אפשר להתגבר, בדיוק כפי שתוכלו לנצח כל פחד אחר וכל פוביה באשר היא.

 

תופעה נפוצה

אם גם אתם מוצאים את עצמכם בלחץ לקראת פרזנטציה גדולה בעבודה או נרגשים כאשר אתם מתבקשים להקריא כמה מילות אהבה לבת הזוג תחת החופה במהלך טקס חתונה מרגש במיוחד, יש פרט אחד שאולי ירגיע לפחות את החשש שמא אתם האנשים המשונים ביותר בעולם. הבשורה הטובה הזו היא שכמעט כל אדם אשר מתמודד עם מצב דומה – מוצא עצמו מבוהל, מפוחד או מודאג. כולם מתרגשים כאשר הם מתבקשים לעלות על הבמה ולהציג את עצמם, את עבודתם או את הפרויקט שעליו הם עובדים. נכון, יש מי שמתגבר על החששות ועל ההתרגשות טוב יותר מאחרים, בעיקר כאשר מדובר על אמנים בעלי ניסיון בעמידה על במה, אבל במרבית הסיטואציות הסימפטומים הם דווקא שליליים. אלא שישנה עוד בשורה טובה אחת – גם על פחד במה תוכלו לגבור ואין כל סיבה שלא תצליחו לעמוד במשימה שלכם בהצלחה.

 

כלים שיעזרו לכם להתמודד עם הפחד

נסו להבין מה מעורר בכם חשש. אם אתם חוששים שמא לא תשלטו בחומר שעליו אתם נדרשים לדבר או שתתקשו להשיב על שאלות, התאמנו ותרגלו את המצגת, את נושא השיחה שלכם ואת המידע שבו אתם צריכים לשלוט. ככל שתדעו טוב יותר מה אתם עומדים להגיד כך תוכלו להפחית את מפלס הלחץ. יתרה מכך, הכנת פתקיות או כרטיסיות עם ראשי פרקים ונקודות עיקריות תעזור לכם משום שהיא תבטיח לכם גיבוי בשעת הצורך. אם תתאמנו על המצגת מראש ותחזרו עליה מספר פעמים, אין ספק שתגיעו מרוכזים הרבה יותר, ובמידת האפשר היעזרו בחברים ובבני המשפחה ובקשו מהם לפנות זמן עבורכם. הציגו להם את המצגת, בקשו מהם לשאול שאלות ולהפתיע אתכם, ובחנו את עצמכם: מה מעורר בכם מתח? מה מרגיע אתכם? ייתכן שהסימולציה הזו תיתן לכם עוד כמה כלים שיעזרו לכם להירגע ולהגיע לרגע האמת בטוחים הרבה יותר, וחוששים הרבה פחות.