אגורפוביה – הבעיה והפתרון

רבים מכירים את החרדה ממקומות סגורים, בין אם משום שהם סובלים ממנה בעצמם ובין אם משום שנחשפו אל אחת הפוביות המדוברות יותר בסרטים ובסדרות טלוויזיה. עם זאת, ישנה גם פוביה פופולארית קצת פחות אבל חשובה מאוד, שיש לדבר עליה ולהיות מודעים לקיומה. בניגוד גמור לאלה שחוששים ממקומות סגורים ומעדיפים את החלל הפתוח, מי שסובל מאגורפוביה מתמודד עם הבעיה ההפוכה, והוא יעדיף להסתגר בבית על פני מקומות רבים אחרים. עם זאת, חשוב להדגיש שהפחד קשור ברוב המקרים להופעתו של התקף חרדה במקום מסוים, שהופך למעורר מתח גם ללא סיבה מוצדקת. כך, מי שחווה התקף חרדה בעודו מסתובב בחנות חיות בתל אביב, עשוי להימנע מביקורים בחנויות דומות בעיר. ככל שהתקפי החרדה חוזרים ונשנים במקומות רבים יותר, כך הופך הבית למקום הבטוח היחיד – ולפינה שממנה קשה מאוד לצאת.

כך תזהו אגורפוביה – ותטפלו בה

אבחון אגורפוביה אפשרי בזכות מספר סימפטומים עיקריים. בתור התחלה תוכלו להבחין בהופעתה של חרדה המובילה לתחושת מצוקה וכן לשינויים בהתנהגותו של הפרט. חרדה זו קשורה למקום מסוים, לסיטואציה שעל פי תחושתו של הפרט קשה להימלט ממנה, או לאירוע שבו קיים חשש שמא לא יתאפשר לאדם לקבל עזרה אם יזדקק לה. אם זיהיתם סימפטומים אלה אצל אדם הקרוב לכם הרי שהטיפול בפוביה הוא הכרחי כדי לאפשר לאדם לחזור לשגרה ולהתנהל באופן תקין עם סביבתו. הבעיה היא שגם לצורך הטיפול יצטרך המטופל לצאת מהבית, כך שכבר כאן מתחילה הבעיה.

שיטות טיפול אפשריות

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הוא הטיפול המקובל היום למי שמתמודד עם אגורפוביה, והוא מסייע לאדם לעמוד על טיבן של הקוגניציות המוטעות שמנחות אותו. כך, אם המטופל חושש לצאת לרכיבה על אופניים חשמליות לאחר שחווה התקף בעודו רוכב על אופניים חשמליות יד 2, טיפול התנהגותי יתמקד בחיבור שבין האירוע מעורר החרדה לבין ההכללה אשר הובילה להימנעות מוחלטת מרכיבה. המטפל יציע בהזדמנות הזו קוגניציות מתאימות יותר, לצד חשיפה לאותן סיטואציות תוך שימוש בכלים מרגיעים, מה שיאפשר להפחית את רמות החרדה באופן ניכר. אין ספק שהתהליך שאליו עומד להיכנס המטופל הוא תהליך מורכב ולא פשוט, אבל עם תמיכה מתאימה ועם טיפול מקצועי ומדויק אפשר לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות, ובעיקר לחזור לשגרה תקינה, נטולת פוביות ופחדים שלא תמיד יש להם הצדקה אמיתית.